So49t - Søkere og tilbud fordelt på utdanningsområde og type i hoved- og suppleringsopptak 2008-2009

Søkere fordelt på utdanningsområde og type i hoved- og suppleringsopptak 2008-2009.


Utdanningsområde: ESTETISK
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedESTETISK6714209408313274566355195418634302.21
2008-suppleringESTETISK6714209467312875176463197120533722.20
2009-hovedESTETISK69148310287361783327079236320666852.44
2009-suppleringESTETISK69148310443361484747243237423326132.44
Utdanningsområde: HELSEFAG
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedHELSEFAG - ANNET104243270566280924343945501051.33
HELSEFAG - AUDIO13742143367332297001.16
HELSEFAG - BARNEVER13686771817636429537311069514442.57
HELSEFAG - BIOING7261220441319281361271354151.58
HELSEFAG - ERGO52242486337214519772594201001.50
HELSEFAG - ERNÆRING71323013533253119933142121114.04
HELSEFAG - FARMASI312212952151145788136217201.76
HELSEFAG - FYSIO5297647622525451507817165624577.58
HELSEFAG - MEDISIN5580438129243255266821166234475.04
HELSEFAG - ODONT72102920774252720895402562483.69
HELSEFAG - ORTOPEDI1122173919688262023.25
HELSEFAG - RADIO62103206511275724023614131562.43
HELSEFAG - RESEPTAR290838205730509148151312.28
HELSEFAG - SOSIONOM147637400216562135307144711154242.84
HELSEFAG - SYKEPL383815140147530115869909508648397641.97
HELSEFAG - VERNEPL1682940741472334027589349092751.78
HELSEFAG - VETERIN299225810471836157367113426310.58
I alt142879137018227893050826220155541179626172.59
2008-suppleringHELSEFAG - ANNET10424330556428432483398618781.33
HELSEFAG - AUDIO13742143368333297001.16
HELSEFAG - BARNEVER136867742176264575447111810553402.57
HELSEFAG - BIOING7261221541219361378275377131.58
HELSEFAG - ERGO5224248633721471987260436731.50
HELSEFAG - ERNÆRING71323013533253320003162281034.04
HELSEFAG - FARMASI312212952151146792138222181.76
HELSEFAG - FYSIO5297647622525456510017215824137.58
HELSEFAG - MEDISIN5580438129243258267121186254355.04
HELSEFAG - ODONT72102920774252821075422752253.69
HELSEFAG - ORTOPEDI1122173919689262023.25
HELSEFAG - RADIO62103206511276024203654391172.43
HELSEFAG - RESEPTAR290845205734516149161262.28
HELSEFAG - SOSIONOM147637423216162445385146211813392.83
HELSEFAG - SYKEPL3838151409475161163510037513753475641.97
HELSEFAG - VERNEPL16829413214673382281693810032231.77
HELSEFAG - VETERIN299225810471836158267314924510.58
I alt142879137169227623062726502156651278822462.59
2009-hovedHELSEFAG - ANNET93653340541285524303905571851.48
HELSEFAG - AUDIO13742940391331238401.08
HELSEFAG - BARNEVER137118459195070485868125010136492.74
HELSEFAG - BIOING7257230842320201309243362161.65
HELSEFAG - ERGO52352860313252322812494751671.33
HELSEFAG - ERNÆRING81503584678302923704012371854.52
HELSEFAG - FARMASI312212521981088706115225161.62
HELSEFAG - FYSIO5318716224926175567619685815927.84
HELSEFAG - MEDISIN5580482732653952301123576275195.63
HELSEFAG - ODONT82103145803270321595162723323.82
HELSEFAG - RADIO62103382521295025333824332472.48
HELSEFAG - RESEPTAR2928321877113729512192.03
HELSEFAG - SOSIONOM147798223255869515894179012156773.28
HELSEFAG - SYKEPL40397016050866813372113035868520312352.18
HELSEFAG - VERNEPL167884593158937813076100711223022.02
HELSEFAG - VETERIN299259212162167182681914738112.28
I alt144892341042254423422329047174731267436702.85
2009-suppleringHELSEFAG - ANNET93653379541288724753966021521.48
HELSEFAG - AUDIO137442394043492410101.05
HELSEFAG - BARNEVER137118515194771065965126311665072.74
HELSEFAG - BIOING7257235641720561339244407131.62
HELSEFAG - ERGO52352893312253823102515261211.33
HELSEFAG - ERNÆRING81503586678303423874032561634.52
HELSEFAG - FARMASI312212521981089709115227121.62
HELSEFAG - FYSIO5318716224926181570219756165247.84
HELSEFAG - MEDISIN5580482732653953301323586844985.63
HELSEFAG - ODONT82103145803270521685192942973.82
HELSEFAG - RADIO62103381521294825573874521872.48
HELSEFAG - RESEPTAR2928571877333869513572.03
HELSEFAG - SOSIONOM147798245255669755965181212985443.28
HELSEFAG - SYKEPL4039701614486621344111449592257619882.18
HELSEFAG - VERNEPL167884692158438513177102012822572.01
HELSEFAG - VETERIN299259212162170184382916935412.28
I alt144892341285254183442629413176131397631672.85
Utdanningsområde: HISTORIE
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedHISTORIE732676129473002108519973219130292051.12
2008-suppleringHISTORIE7326761320829851109310255219733521801.12
2009-hovedHISTORIE7928121396134281180710681250934563411.22
2009-suppleringHISTORIE7928121459134191237311296252544383021.22
Utdanningsområde: IDRETT
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedIDRETT4614419475303476206596191820133232.11
2008-suppleringIDRETT4614419533302976746691193022112532.10
2009-hovedIDRETT48153210808316890127590201621865192.07
2009-suppleringIDRETT48153210909316691007726203124974432.07
Utdanningsområde: INFOTEKN
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedINFOTEKN6114125948177750114066116014981521.26
2008-suppleringINFOTEKN6114126034177250934181117116471301.25
2009-hovedINFOTEKN5513686634192856224339124116361561.41
2009-suppleringINFOTEKN5513506841192557804519125519161321.43
Utdanningsområde: JUS
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedJUS1012259799419883967846333120698193.43
2008-suppleringJUS1012259799419884087886334320967653.43
2009-hovedJUS1316321277667361070688124362243313564.13
2009-suppleringJUS1316321278367351071988534380251012344.13
Utdanningsområde: LANDOGHAVBRUK
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedLANDOGHAVBRUK223601454389117695924933901.08
2008-suppleringLANDOGHAVBRUK2236014903861210100425339601.07
2009-hovedLANDOGHAVBRUK213451437404120498327336131.17
2009-suppleringLANDOGHAVBRUK2134515343991275106827846921.16
Utdanningsområde: LÆRER
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedLÆRER - 5-ÅRIG INTEGRERT17491335980729482702659681421.64
LÆRER - ALMLÆRER372439827530557099497319202251131.25
LÆRER - ANNET184417278302155134115223.31
LÆRER - BHGLÆRER4123468597383671746056257128483631.64
LÆRER - FAGLÆRER28542249475520631551481517511.39
I alt12459021877887311579712953576564124771.48
2008-suppleringLÆRER - 5-ÅRIG INTEGRERT17491337080729592718661692391.64
LÆRER - ALMLÆRER372439844430347227513119492474161.24
LÆRER - ANNET18441727830515613513093.31
LÆRER - BHGLÆRER4123468684382972636210260631942701.63
LÆRER - FAGLÆRER28542255175321101611486585411.39
I alt12459021902887011602313294583770753641.47
2009-hovedLÆRER - 5-ÅRIG INTEGRERT2061737138933329267064775981.45
LÆRER - ALMLÆRER3524081066740969106587522892709111.70
LÆRER - ANNET1100488287378186147125272.87
LÆRER - BHGLÆRER4122848986369174746285244330123641.62
LÆRER - FAGLÆRER30570282586223171855550600921.51
I alt12759792148998291809914096607672054831.64
2009-suppleringLÆRER - 5-ÅRIG INTEGRERT2061737268923339269065177391.45
LÆRER - ALMLÆRER3524081105240429374608723213020141.68
LÆRER - ANNET1100488287377187147129232.87
LÆRER - BHGLÆRER4122849141367675896457247433502751.61
LÆRER - FAGLÆRER30570294285323871924558703751.50
I alt12759792198497501844114506615179753781.63
Utdanningsområde: MEDIEFAG
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedMEDIEFAG511591129694365105149444300724296112.74
2008-suppleringMEDIEFAG511591130104362105629525301926475242.74
2009-hovedMEDIEFAG541640136864523113489831309824838662.76
2009-suppleringMEDIEFAG5416401383345201148510009311828667642.76
Utdanningsområde: PEDFAG
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedPEDFAG17950579412164816435684212511681.28
2008-suppleringPEDFAG17950598212104977453784714571421.27
2009-hovedPEDFAG15958622112835156462287013133071.34
2009-suppleringPEDFAG15958655612775453492187817312451.33
Utdanningsområde: REALFAG
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedREALFAG862443909124477920614317082261181.00
2008-suppleringREALFAG862443916624387976622617262367211.00
2009-hovedREALFAG842302986928158614637018592486611.22
2009-suppleringREALFAG8423021009628018759653918872755511.22
Utdanningsområde: REISELIV
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedREISELIV15484360374228102344400561361.53
2008-suppleringREISELIV15484367374028652404401639281.53
2009-hovedREISELIV15432354369528012229394610461.61
2009-suppleringREISELIV15432374868629722390404865341.59
Utdanningsområde: SAMFUNN
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedSAMFUNN1346440332421242927931255429410898116391.93
2008-suppleringSAMFUNN1346440334451241728140258629462951714341.93
2009-hovedSAMFUNN13465013655713455309862811810197943524772.07
2009-suppleringSAMFUNN134650137155134423151928768102421089321122.07
Utdanningsområde: SPRÅK
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedSPRÅK9628041583948561315112046358737975241.73
2008-suppleringSPRÅK9628041600948471331912269360640894711.73
2009-hovedSPRÅK10528621682751011418612898374939688221.78
2009-suppleringSPRÅK10528621728550941457313334377446517311.78
Utdanningsområde: TEKNO
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedTEKNO - ANNET154103406659298124854785721131.61
TEKNO - ARKITEKT213529121156219012934551761058.56
TEKNO - INGENIØR993023850840437358488324982919751.34
TEKNO - MARITIM6177740352618500236255151.99
TEKNO - SIVING4719238284379573535417280326501571.97
I alt169566817094100051455610628647065723851.77
2008-suppleringTEKNO - ANNET15410343565830102532481618971.60
TEKNO - ARKITEKT21352912115621931300458184948.56
TEKNO - INGENIØR993023859440127437502925363177621.33
TEKNO - MARITIM6177746351623511239271141.98
TEKNO - SIVING4719238294379473615448281227011321.97
I alt16956681719599711464810826652669513401.76
2009-hovedTEKNO - ANNET143683410633296924524585821091.72
TEKNO - ARKITEKT21402734101720661131379151807.26
TEKNO - INGENIØR9228369229432278674978250429131101.52
TEKNO - MARITIM6267963416778614260289171.56
TEKNO - SIVING4619558471375274215293270025351671.92
I alt160556617880101401514010677630164704251.82
2009-suppleringTEKNO - ANNET14368348862930292529459643941.71
TEKNO - ARKITEKT21402734101720661137380165727.26
TEKNO - INGENIØR922836949042898034511525393312701.51
TEKNO - MARITIM6267991415797636262331101.55
TEKNO - SIVING4619558498374874425334271826341471.92
I alt160556618198100981535710907635870853451.81
Utdanningsområde: ØKADM
TidUtdanningsområde + typeAntall
studier
Planlagte
studie­plasser
SøkereSøknader
førstevalg
Søkere
behandlet
Søkere
kvalifisert
Søkere
førstevalg
kvalifisert
Søknader
tilbud
Søkere
kvalifisert
uten tilbud
Førstevalg
pr plasser
2008-hovedØKADM1084423229881092019094171598068702913022.47
2008-suppleringØKADM1084423232251090419331174918123772511302.47
2009-hovedØKADM1064516250541167421029185988502736918602.59
2009-suppleringØKADM1064516255361165321390190498555865616322.58

Forklaring:

Utdanningsområde    Utdanningsområde. Dette er samme inndeling som brukes i Søkerhandboka.

Tid    Årstall-sesong. Hvert år har fra en til fire sesonger: apriltall (også kalt søkertall) som offentliggjøres hvert år et par dager etter søknadsfristen 15. april, hovedopptak som offentliggjøres ca 20. juli, suppleringsopptak som offentliggjøres ca 30. juli og sluttall som oppdateres i flere omganger fra ca 10. august når etterfyllingen av studieplassene og møttregistreringen er i gang. Siste oppdatering av sluttallene skjer i februar eller mars neste år når all møttregistrering er gjort (inkl for de få studiene som har oppstart i januar/februar). Så for nyeste/inneværende år er ikke 'slutt' nødvendigvis endelige tall.

Utdanningsområde + type    En gruppering av studier basert på en blanding av utdanningsområdegrupperingen brutt opp i noen av de gamle utdanningstypene for noen utdområder. Utdanningsområde er grupperingen som er brukt i Søkerhandboka. UKJENT er BI-studier. ESTETISK = Estetiske fag, kunst- og musikkfag. HELSEFAG - ANNET = Medisin, odontologi, helse- og sosialfag - 3-årig kandidatstudium, forkurs etc., grunnfag, realfagsutd., samfunnsvitenskaplig, årsenhet. HELSEFAG - AUDIO = Audiografutdanning. HELSEFAG - BARNEVER = Barnevernspedagogutdanning. HELSEFAG - BIOING = Bioingeniørutdanning. HELSEFAG - ERGO = Ergoterapiutdanning. HELSEFAG - ERNÆRING = Ernæring. HELSEFAG - FARMASI = Farmasiutdanning. HELSEFAG - FYSIO = Fysioterapiutdanning. HELSEFAG - MEDISIN = Medisinutdanning. HELSEFAG - ODONT = Odontologiutdanning. HELSEFAG - ORTOPEDI = Ortopediutdanning. HELSEFAG - RADIO = Radiografutdanning. HELSEFAG - RESEPTAR = Reseptarutdanning. HELSEFAG - SOSIONOM = Sosionomutdanning. HELSEFAG - SYKEPL = Sykepleierutdanning. HELSEFAG - VERNEPL = Vernepleierutdanning. HELSEFAG - VETERIN = Veterinærutdanning. HISTORIE = Historie, religion, idéfag. IDRETT = Idrettsfag, kroppsøving og friluftsliv. INFOTEKN = Informasjonsteknologi og informatikk. JUS = Juridisk utdanning, herunder også Politihøgskolen som kom med i Samordna opptak i 2009. LANDBRUK = Fiskeri-, husdyr- og landbruksfag. LÆRER - ANNET = Lærer- og lektorutdanning - 2-årig kandidatstudium, historisk filosofisk, realfagsutdanning, samfunnsvitenskaplig. LÆRER - 5-ÅRIG INTEGRERT = Faglærerutdanning Master. LÆRER - ALMLÆRER = Allmenlærerutdanning. LÆRER - ERNÆRING = Ernæring. LÆRER - FAGLÆRER = Faglærerutdanning. LÆRER - FØRLÆRER = Førskolelærerutdanning. MEDIEFAG = Mediefag, bibliotekfag og journalistfag Årsenhet, lærerutdanning. PEDFAG = Pedagogiske fag Årsenhet, lærerutdanning. REALFAG = Matematikk og naturfag Årsenhet, lærerutdanning. REISELIV = Hotell- og reiselivsfag. SAMFUNN = Samfunnsfag, psykologi. SPRÅK = Språk, litteratur Årsenhet, lærerutdanning. TEKNO - ANNET = Teknologi, ingeniørfag og arkitektur - 3-årig kandidatstudium, kunstfagutd., realfagsutd., samfunnsvitenskaplig utd.. TEKNO - INGENIØR = Ingeniørutdanning. TEKNO - MARITIM = Maritimutdanning. TEKNO - SIVARK = Arkitektutdanning. TEKNO - SIVING = Sivilingeniørutdanning. ØKADM = Økonomi og administrasjon.

Antall studier    Antall forskjellige studiekoder.

Planlagte studie­plasser    Antall planlagte studieplasser med opptak gjennom SO (plasser som er holdt av til søkere utenom SO-systemet telles ikke med her, dette er plasser der lærestedet styrer opptaket lokalt. F.eks. utvekslingsstudenter). NB: Ikke alle læresteder har oppdatert dette feltet etter SOs datainnsamling i desember. Summen som står her er ikke nødvendigvis korrekt.

Søkere    Antall søkere. Altså antall personer dette år.

Søknader førstevalg    Antall søknader på førstevalget. Førsteprioritet blant opptil ti prioriterte studier på søknaden. Søkerens høyeste ønske blant studiene på søknaden.

Søkere behandlet    Antall søkere (personer) saksbehandlet.

Søkere kvalifisert    Antall kvalifiserte søkere (personer). De som er behandlet og funnet kvalifisert.

Søkere førstevalg kvalifisert    

Søknader tilbud    Antall søknader med tilbud om studieplass.

Søkere kvalifisert uten tilbud    Kvalifiserte søkere uten tilbud noe sted. (Blant studier SO tar opp til).

Førstevalg pr plasser    Søknader førstevalg pr planlagte studieplass. Jo høyere tall jo mer konkurranse om plassene.









Lørdag 21. oktober 2017 10:24:43
SOST versjon 1.02 / 16. juli 2017